Yaz bitti...

2006-09-17 11:38:00

Yazın sonu geldi, sonbaharın ilk günleri. Papatyaların, dalyaların, güllerin mevsimi bitiyor.Serin rüzgarlar, sarılar, tabalar,kahverengiler alacak doğadaki yerlerini.

Çoğu insanı sonbaharla birlikte bir hüzün sarar, sanki herşey bitiyormuş gibi. Oysa her son bir başlangıç değil mi? Şimdi doğanın dinlenme zamanı, gücünü toplama, nesilleri sürdürmek için kendini besiye çekme zamanı. Esen rüzgarlarla dallar kırılacak, doğa kendini budayacak,temizleyecek, son kalan tohumlar dört bir yana dağılacak, yağan yağmur tohumları nemlendirecek, artıkları çürütüp, yeniden geridönüşüme sokacak. Bahara kadar toprak suya, besine doyacak ve baharla yavaşça uyanacak.

O zaman hüzün neden? Aslında bizlerde aynı döngüde değilmiyiz. Bahara kadar yenilenmek için işleri sonbahar ve kışın yavaşlatmıyor muyuz? Kapıları pencereleri kapatıp kendi içimizde bir çeşit dinlenmiyor muyuz? Küçücük, sıcacık  odalarda aile ve dostlar ile sohbetler yapmıyor muyuz, bahara yaza planlar kurmuyor muyuz? Sünnetleri, düğünleri nasıl yaparız diye konuşmuyor muyuz?

O zaman hüzün niye?

Hüzün ışığı kaybettiğimiz için geliyor galiba, ama ışığı kaybetmemek lazım. doğaya bakmak lazım. Herşeye rağmen güneş her sabah yeniden doğmuyor mu?

 

 

Bu küçük kuş kışın çıplak dalında dinleniyor, bahar gelir mi diye kaygılanmıyor, çünkü biliyorki sıcak günler mutlaka gelecek, yeterki dayanmayı bilsin... Şairin dediği gibi ".....yeterki karamasın, sol mememin altındaki cevahir"

Sonbaharın serin günlerine merhaba derken, dilerim kış yuvalarımızda sıcacık ve sağlıkla geçer.......

 


 

 

 

 

 

0
0
0
Yorum Yaz