Kış başında evde açan sümbüller......

2007-01-11 12:31:00

 

Sümbül soğanlı bitkilerden, hyacintus latince adı ile anılan mis kokulu ,baharın erken dönemlerinde  açan soğuk zamanların sıcak çiçeğidir. Ülkemizde endemik olarak yabani yetişen pek çok türünün yanısıra Osmanlı döneminde özel yetiştirilmiş cinsleri de mevcuttur. Ancak Lale devrinin bitmesi ile bu güzel çiçeği Avrupalı yetiştiricilere kaptırmışızdır ve şimdi  envai çeşit hibritlerini onlar yetiştirir biz satın alırız!

Bunları bir kenara bırakırsak ve yaşamımıza bir  çeşni katmak istersek eğer sizlerde kış başında evinizde kendiniz  mis kokulu sümbüller yetiştirebilirsiniz. Bu nasıl olacak demeyin son derece kolaydır. Bu tip sümbül yetiştiriciliğine  “erkenci sümbül yetiştiriciliği” yada “sümbül şaşırtma” denilir.

Kasım ayında büyük marketlerin bahçe reyonlarında, İstanbul çiçek pazarında, internetteki çiçekçilik web sitelerinde soğanlı bitkilerin satışı başlar. İşte bu  dönemde size uyan bir yerden  dilediğiniz sayıda sağlıklı, yarası , üzerinde küfü olmayan, elinize aldığınızda hafif bastırdığınızda sıkı, sert soğanlardan seçin. Tercihen birkaç değişik renk almaya çalışın.

Osmanlı döneminde bu tip yetiştiricilik için “sümbül vazoları” satılırmış . Ama şimdi  bu isimle sordunuz mu zücaciyecide size  öyle bakıp, “o da ne” derler….Bu nedenle siz altta görülenlere benzer alt kısmı  şişkince, boğazı dar vazolar bulmaya çalışın. En kolayı burada fotoğrafı yok ama Paşabahçe mağazalarında “şarap sürahisi” diye satılan 0.5, 1 litrelik sürahilerden alabilirsin, son derece ucuz ve kullanışlılar.

      

 

Vazonuzu ve soğanlarınızı aldıktan sonra vazonuzun içine temiz, içme suyunuzdan doldurun. Vazonun boğazına kadar doldurduğunuz suyun vazo üst bölmesine yerleştirdiğiniz sümbül soğanının alt kısmına  değmemesine ama arada da çok  fazla mesafe kalmamasına dikkat edin. En ideali su ile soğanın alt kısmı arasında 3 mm (çok küçük bir mesafe olduğuna dikkatinizi çekmek isterim) boşluk bırakmaktır. Soğanı oturturken elinizle hafif bastırın ki oturduğu yerin etrafında  fazla boşluk kalmasın ve  kolayca yerinden oynamasın.
                                                                                                                                                         

     

Şimdi  vazonuzu karanlık, serin bir yere bırakın. Arada kontrol ederek 6-8 hafta bekletin. Bu süre  koyduğunuz yerin karanlık oranı ve  sıcaklığına bağlı olarak değişebilir, ama kontrol kriterleriniz  köklerin oluşması, soğanın beyaz, güçlü bir filiz vermeye başlamasıdır. Filiz boyu 3-4 cm olduğunda sümbülünüzü  ışıklı bir pencere önüne terfi ettirin. Bu dönemde  ve  çiçeklenme  döneminde vazoya  su eklemenize gerek yoktur. Su seviyesinin çok da değişmediğini göreceksiniz. Eğer su eksilirse,soğanı fazla yerinden oynatmamaya çalışarak, kenardan  biraz ilave yapabilirsiniz.

 

Sümbül soğanının gelişimi;   

 

 

                             

 Nihayet salonunuzda mis kokulu sümbülleriniz açacaktır hem de dışarıda ayaz, kar kış varken.

                        

Bir alternatifinizde alçak bir sepet yada saksı , yada porselen kap içine toprak  doldurup, sümbül soğanlarının 0.5-1 cm lik kısmı toprak dışında kalacak şekilde ekmeniz ve nemi koruyacak kadar düzenli sulamalar yaparak  erkenci sümbüller yetiştirmenizdir.

 

 

Bu yöntemlerle yetiştireceğiniz sümbüller sizi bir kış boyunca oyalayacak ve sonunda bir aya yakın bir zaman  çiçeğini izleme şansı verecektir. Çiçek solmaya başlayınca keskin bir bıçakla çiçek sapının dibinden kesin, ben  solan çiçekleri  az miktarda suya koyup kendi rengi ile kurumasını bekliyorum ve bir süre daha kuru çiçek olarak küçük bir vazoda  evimi renklendiriyorum.

Çiçeği geçen  sümbülü pencere önündeki yerinde bir süre daha bekletmelisiniz, yapraklar saradığında, vazodan alın, kökleri soğanın dibini zedelemeden 3-4 mm kalacak kadar  kesin ve kuru serin bir yerde  saklayın. Aslında bu soğanlar çok nadiren ertesi yılda çiçek veririler bu nedenle mümkünse tavsiyem çiçeği geçen osğanı bahçeye yada derince bir saksıya gömülüp, hava soğuk bile olsa dış ortamda kalan ömrünü geçirmesini sağlamaktır, ve emin olun  bunu yaparsanız gelecek yıl bu kez ektiğiniz yerde yeni bir sümbül açacaktır. 

 

Sümbül kokulu günler dileklerimle, güle güle yetiştirin……

0
0
0
Yorum Yaz