Jale'nin anlamı Çiğ Tanesi

2010-12-23 18:04:00

Yaşamın durduğunu düşündüğünüz anlar olur. Bahçeye çıkarsınız sabahın erken saatinde, derin bir sessizlik vardır. Herşey durmuş sanırsınız ama  bir çıtırtı çalınır kulağınıza bakarsınız  bir karınca yuvası canlanmaktadır, iki erkenci arı vızıldanmaktadır ıslak yaprakların üzerinde yada, yada bir bağrı kızıl kuşu mersin meyvesini  koparmaktadır yavrularına götürmek için. Sizin zaman durmuş dediğiniz anda aslında doğa güne başlamaktadır, kendini yenilemektedir, toprağına toprak katmaktadır.

Sonra bir başka sabah güne içinizde bir boşlukla uyanırsınız, yitirdiğinizin ardından yaşanmayacak sanırsınız. Oysa  bu da doğanın bir oyunudur size, o boşluğu bir çocukla, bir güneş sızıntısı ile, hafif bir meltemle doldurur zaman içinde. Siz günü nasıl karşılayacağınızı düşünürken bir demet nergis kokusu merhem olur yaranıza. Herşeye rağmen hala yaşadığınızı fark edersiniz.

Gece yağan ve yapraklara konan ince nem, çiğdir, kırağıdır kardeşiniz. Şimdi sizin acınıza  rağmen her bahar sabahı yaprakların, toprakların üzerinde yerini tekrar tekrar alacaktır. Siz onu uzaklara gitti sanırken o ayaklarınızın altında size sabahın tazeliğini, mis kokusunu getirecektir. Bir Jale’yi kaybettim sanırken siz,  o binlercesi ile yaşamı kutsayacaktır.  

0
0
0
Yorum Yaz