Gökdelenlerin Ortasında Bir Cennet: NGBB

2008-09-19 10:09:00

                                                                 
Bundan 10 yıl kadar önce İstanbul'dan Ankara'ya gitmek için bindiğim otobüs şirketinin yolu üzerinde bir levha gördüm, "Nezahat Gökyiğit Bahçesi" . Sonra bu bahçeye ait bir yazı okudum ve Nihat Gökyiğit'in doğayı bahçeyi çok seven eşinin anısına otoyolun ortasındaki çorak alanı yeşillendirdiğini öğrendim. O zaman çok özenmiştim buna.
           
3-4 yıl önce  aynı bahçenin  2002 yılında  botanik bahçesi olduğunu, çeşitli projelerle ve Bağbahçe dergisi ile geliştiğini internette keşfettim. Tabii  bir meraklı olarak dergiye de abone  oldum.                                                                                                                                            

Temuzda İstanbul'a  taşındığımızda  İstanbul ile ilgili planlarımın arasında bu bahçeye bir ziyaret vardı. Ama son iki ayda bahçeme olan özlemim beni NGBB de gönüllü olmaya itti. Şimdi yıllardır izlediğim bu bahçenin  bir parçası olma şansım var. 

Birkaç haftadır kısa sürelerle de olsa gitmeye çalışıyorum. Orada  çalışanlarla tanışıyor, verilen işleri yapıyorum. Bazen "saklı bahçe" deoturup doğayı dinliyorum. Bahçeme özelemimi giderirken, ellerim toprakda oluyor ve bunu çok seviyorum. 

Bahçe işi zzor zanaat, elinzin hep üzerinde olması gerekir. NGBB'de pek çok profesyonel çalışıyor, bilimsel ve toplumsal projeleri var. Hepsi de  doğa sevgisine ve onu korumaya, anlatmaya yönelik projeler. 

İstanbul da yaşayın yada uzakta olun farketmez ama yolunuz karadan yada internetten  bu bahçeye düşerse kendinize yakın bulşacağınız, severek, öğrenerek doğaya yakın hissedeceğiniz  pek çok şey olduğunu göreceksiniz.
    www.ngbb.gen.tr
Telefon: +90 216 4564437

 

0
0
0
Yorum Yaz