Çarkıfelek

2006-12-15 14:16:00

          Bu çiçeğin adı Passiflora bizdeki adı ile Çarkıfelek..... Aslında tırmanıcılardan, yani bir tür sarmaşık. Son derece arsız, durmadan kessenizde eninde sonunda uzayıp gidiyor. Çok güzel çiçekleri var, çarkıfelek denmesinin nedeni dişi ve erkek organlarının saati andırması. Bu sarmaşığı ilk olarak Güney Amerikaya çıkan misyonerler görüyor ve dişi ve erkek organlarının duruşunu İsa'nın çarmıha gerilişine benzetip, bu çiçeği onların misyonerliğinin olumlu sonuçlanacağına dair bir işaret olarak kabul ediyorlar ve  kutsal ilan ediyorlar. Daha sonra Avrupaya oradan da bize kadar geliyor.

          İlaç sanayinde yatıştırıcı etkisi nedeniyle çok kullanılan hatta jenerik olarak Passiflora şurubuna adını veren bir  bitki. Kırmızı, iir dolgun meyveleri var, bunların bazı  ülkelerde meyve olarak tüketildiği de söylenmekte.

           Yetiştirmek çok kolay. İster birinin bahçesinde gördüğünüzde  şöyle  irice bir dalı dibinden kesip, suya koyun, yada yumuşak toprağa batırverin, isterseniz meyveleri olgunlaşınca tohumunu yere saçın, yada bitkinin sağında solunda yerde bitmiş yeni sürgünlerinden alıp ekin. Ama dikkatli olun, öyle arsızki, kökünden heryere yayılmak gibi bir özelliği var bu nedenle bahçenizde ekmek istediğiniz yere çok iyi karar vermelisiniz. Hem sarılıp, şık görüneceği hemde başka bitkileri  sararak rahatsız etmeyeceği bir yer olmalı.

0
0
0
Yorum Yaz