Bir Bahçe Kurmak İçin Önsöz

2006-10-18 23:35:00

Bir kitap yazmak istedim bahçe kurmak için, en kolayı önsözü yazmaktı, üstelikde daha son sözü söylemeden. Aşağıda bahçe kurmak isteyenler için o önsözü bulacaksınız. Darısı son sözün başına......

 

ÖNSÖZ

Bir kitaba önsöz yazmak en kolay işmiş. Ben önsözü son sözü yazmadan bitiriverdim. Nerden başlasam diye düşünürken günler akıp geçti ve şimdi bodozlama dalıvermek gerekiyor konunun içine. Bir bahçe yaparken ilk karar verilmesi gereken şeylerden biri bu işi gerçekten seviyor musunuz ve ellerinizi kirletmeye hazır mısınız sorusunu yanıtlayabilmektir. Hoş bu kitabı elinize aldıysanız bile bu sorunun az çok cevabını vermişsiniz demektir ve  ikinci soruya geçebilirsiniz. Nasıl bir bahçe istiyorum?

Ben bahçemle uğraşırken ve bahçeleri gezerken bir şeyin farkına vardım. Bahçeler sahiplerinin yada kendilerine bakım yapan kişilerin aynasıdır. Dışa dönük, herkesle dost ahbap kişilerin bahçeleri de kendileri gibi renkli yaz çiçekleri , dağınık formlu çalılar, yayvan açılımlı ağaçlarla doludur, daha sakin, düzeni seven, şekilselliğe önem veren insanların bahçeleri tertipli, simetrinin hakim olduğu, koni biçimli ağaçlardan, herdem yeşil çalılardan, gül gibi çiçekli ama ağırbaşlı bitkilerden oluşan bahçelerdir. Dikkat ederseniz etrafınızdaki bahçelerde tek elden bakılanlarla, apartman bahçeleri gibi çok kişinin etkisi altındaki bahçelerde farklıdır. Apartman bahçeleri bana hep yanlız , tek edilmiş gelir. Ne kadar bakımlı olursa olsunlar, bu bahçelerde hemen herkesin dediğine uyabilmek için bir ürkeklik, bir yeknesaklık sezilir. Oysa çoğu mustakil evin bahçesi sahibinin keyfini yansıtır. Bir de profesyonellerin bahçeleri vardır; bu bahçeler sahibinin isteği doğrultusunda peyzaj mimarları ve / veya tecrübeli bahçevanlarca bakılırlar. Bu bahçeler kurallara uygun, mükemmel denecek görüntüde bahçelerdir ama bana yine sıradan gelirler, çünkü güzel mankenlerin giydiği nefis elbiselere benzerler, modacı yaratıcılığını kullanmıştır, mankende o güzelim hatları ile taşımıştır o nefis giysiyi ama siz, herhangi bir insan, o giysiyi giydiğinde bir türlü aynı etki yaratılamaz. Bence profesyonel bahçeler böyledir, seyirlik ve alkışlıktır.

Evet, nasıl bir bahçe istiyorsunuz? Matematiksel mi, sıradan mı, yaz bahçesi mi, kış bahçesi mi, renkli mi, yeşil hakim mi, aydınlık mı, loş mu, dağınık mı, derli toplu mu, kır havasında mı yoksa saray bahçesi tarzında mı,.......soruları çoğatmak, ,içinden çıkılmaz hale getirmek mümkün. Aslında söylemek istediğim, hazırlayacağınız bahçeyi herşeyden önce hayal edebilmelisiniz, gözlerinizi kapadığınızda bahçenizin, yaz, bahar, kış dönemlerindeki görüntüsü gözünüzün önüne gelmeli, ondan sonra  hazırlıklara başlayabilirsiniz. Bazıları özellik bu işi meslek edinmiş kişiler sıralı kurallar koyarlar bir bahçe yapmada. Kurallar gerçekten önemlidir, yapılacak işlerin sırası da öyle fakat şunu da göz ardı etmemek gerekir, bir bahçe yaparken özgür hissetmelidir insan kendini ve birazda bahçenin ve doğanın öğreticiliğine bırakmalıdır kendisini. Böylece hep sürprizlerle dolu, sizi aşan, sizi eğiten ve her an şaşırtabilen bir bahçeniz olabilir.

          Bundan sonrası en zor bölüm, bırakalım zamana herşeyi, belki yakında yeni yazılarda sırası ile bulacaksınız bahçe kurmanın sırlarını, çiçeklerin bakımını ve merak ettiğiniz soruların cevaplarını, kimbilir........

0
0
0
Yorum Yaz