Bahçem İle Bir Başlangıç

2006-10-18 23:26:00

Çocukluğumdan beri doğayı, çiçekleri, ağaçları ve toprağı hep sevmişimdir. Bunda anne ve babamın etkisi çoktur. Annem evde daima saksıları olan, yazlıkta sarmaşıklar, saksıda yaz çiçekleri yetiştiren biriydi. Ve babam işi gereği gittiği her tepeden, her dağdan çiçek toplayıp kurutan, onlardan yoğun işine rağmen tablolar yapan biriydi. Çiçek tabloları yapmayı bana da öğretmişti. Ortaokulda odamın duvarlarına  popstarların resimleri yerine kuru çiçek arajmanları asardım. Üniversite sınav tercihlerime peyzaj mimarisini de yazdım ama bizim zamanımızda peyzaj mimarisi pek favori bir bölüm değildi. Sonra aradan zaman geçti kendi evim oldu, ilk evim Samsundaydı ve Samsunda çiçek yetiştirmek çok kolaydı. Küçük bir tohumu bir çerçeveye sıkıştırsanız bir hafta sonra yeşerirdi. İlk hevesimi evde saksı çiçekleri yetiştirerek aldım, eşim bazen şikayetçi olurdu, evdeki saksılardan kendisine yer kalmayacağını söylerdi ve 60-70 saksının bakımı da kolay değildi! Bu dönemde annemler Kırıkkale’de bir bağı hobi olarak işlemeye başladıkları için biraraya geldikçe sera geziyor ve bahçecilik üzerine sohbet ediyorduk. Zaman hızla akıp geçti ve 37 yaşında bahçeli bir eve geçtim. Bu arada annemlerin bağı cennet olmuştu ve ben daha yeni evimize taşınmadan bahçeye neler yapacağımı düşünüyordum. 200 m2  bahçeye 200 çeşit bitki planım vardı!!!

Daha eve taşınmadan çamlar, çalılar diktim bahçeye, duvar kenarlarına mazıdan sınır yaptım, her metre karesi ile kendim uğraştım. Bugün 200 m2 üzerinde 150 adetten  fazla 100 çeşit bitkim var. Yemyeşil, keyifli, dostlarla dolan taşan bir bahçeye sahibim. Evimizin yanındaki belediyenin 250 m2  yeşil alnını da yeşillendirmeyi üstlendim. 40 adet ağaç, 20 kadar çalı ve dayanıklı çiçeklerle yavaş yavaş şekillenmeye başladı orası da.

Tüm bu yıllar boyunca bahçeyle ilgili ne buldumsa okumaya çalıştım, köylülerden öğrendiklerimi not aldım, bahçevanları yakaladıkça sordum, ve internette inanılmaz siteler bularak bilgimi arttırdım. Ama bu çok yorucu ve hobi için uğraştığınız bir bahçede insana zaman kaybettirici bir yoldu. Elimin altında  kolay anlayabileceğim, kolayca uygulayabileceğim bir kaynak olmasını isterdim. Oysa Türkiye de ziraat fakülteleri ders kitapları, asistan tezleri, Tarım bakanlığı el broşürleri ve 3-4 tane salon süs bitkisini anlatan kitaptan  başka kayda değer bahçecilikle ilgili kaynak yoktu. Bir gün eşim yurtdışından “Gardening Through Year” adında bir kitap getirdi ve bu kitabı aldığı kitapçıda buna benzer yüzlerce kitap olduğunu söyledi. 39 yaşında Londra’ya kısa bir ziyarette bu kitapçıları gezme fırsatım oldu ve gözlerime inanamadım. O gün, hobi olarak bahçecilikle ilgilenen insanlar için türkçe bir kitap yazmaya karar verdim. Ama kitap yazmak kolay iş değil, birikim gerekli, araştırmak gerekli. Tam bu sıralarada Hümeyra Hanımın web sayfasını keşfettim (bkz. bağlantılar gizlibahçe), düşündüğüm pek çok şeyi bir web sayfasına aktarmaktaydı. Bende bu blog sayfasını hazırlamaya başladım. Bu yanlızca bir başlangıç, nereden başladığını bilmediğim ve neyreye gideceğini de kestiremediğim bir başlangıç...Bahçem, bitkilerim ve yaşamım ile birlikte büyüsün istediğim bir başlangıç......

0
0
0
Yorum Yaz