BAB NİSAN

2013-05-02 21:30:00

 

BU AY BAHÇEMDE…

NİSAN AYINDA YAPILACAKLAR;

Nisan ayı bizi havaları ile kandıran marttan sonra baharın beklide en güzel ayıdır. Doğa yemyeşil uyanmaya başlar, bizde  kışın miskinliğinden şöyle bir sıyrılmaya çabalarız. Sabahlar daha aydınlıktır, akşamlar daha geç olmaya başlar. İçimizin kıpırtısı yüzümüze yansır bu ay. Ama ister bahçe ister balkon olsun işler de çoğalmaya başlar…

Çok yıllık bitkiler Yavaş yavaş  dallarını uzatmaya başlayan çalılarınıza şekil verip, düzgün şekil alabilmeleri için bağlayabilir, kısaltabilirsiniz. Ama çok da abartmayın sonra çiçek vermelerini engellersiniz, eliniz çok hafifi değmeli üzerlerine!!!!! Kelebek çalınız varsa bir istisnadır ve  derince budayabilirsiniz, böylece yaz başı iyice gelişmiş olan yeni sürgünlerden çok güzel çiçekler alabilirsiniz. Hiç duydunuz mu bilmem ama kelebek çalısı adını çiçekleri kelebekleri cezbettiği için onlardan almaktadır….

Çalı, ağaç, kenar çitlerinin diplerini çapalama zamanıdır, hele de gübreleyecekseniz bunu mutlaka yapmalısınız. Havalar yağışsız gidiyorsa gübreleme sonrası sulamayı da ihmal etmemelisiniz.

Yıldız çiçeklerinizi, uzun boylu ya çiçeklerinizi, böğürtlen, ahududu gibi bitkilerinizin yada sarmaşıklarınızın  bakımlarını yaptınız yada yenice ektiniz ise bunların büyüdüklerinde dayanacakları ve  gösterişli manzaralar oluşturacakları dayanaklarını da bu ay işler daha fazla çoğalmadan hazırlayabilirsiniz. Destek çubuk yada materyallerinin marketlerden alabileceğiniz gibi, budanmış ağaçlarınızın düzgün dallarını kurutarak, saz yada kamışlardan da kendiniz yapabilirsiniz. Özellikle üçgen çatılan destekler bahçenizde çiçekleriniz de büyüdükçe hoş görünümler yaratacaklardır.

Soğanlı bitkiler Kış soğanlı bitkilerinizin çiçeği geçenlerinin çiçeklerini saplarından kesin ama yeşil yapraklara dokunmayın, yapraklar solana kadar da sulamaya ve bakıma devam edin. Yapraklar solduktan sonra yerlerine göre yeni çiçekler ekecekseniz soğanları topraktan çıkarırsınız yok ekmeyecekseniz bırakabilirsiniz de bununla ilgili detaylar gelecek haftalarda olacak…. Yaz soğanlıları aldınız yada almayı planlıyorsanız tam zamanı, ekim yaparken de özellikle glayörleri gruplar halinde ve mümkünse arkaları desteklenebilecek yerlere ekmeye  özen gösterin. Yıldızların bodur olanlarını kenar çiçekliklerinize ekebilirsiniz. Uzun olanlarını yine öbekler halinde ferah ve güneş gören alanlara ekmeniz öneririm. Balkonda yetiştirmek isteyenler bodur yıldızlar saksılar için de ideali yaz çiçekleridir, tüm yaz boyu balkonunuzu şenlendirirler. Ama  çok sığ saksılara ekmeyin olmaz mı?!

Dış mekan saksıları

Bahçe saksılarınız üzerlerini açın, topraklarını kabartıp yazı geçirecekleri nihai yerlerine alın, çiçekli olanları gübreleyin, diğerlerine yeni fideleri ekmek için bakım yapın. Boş saksılarınız daha önce yapmadınız ise önce çamaşır suyu ile yıkayın, daha sonra taze torağınızı çok az gübre ile karıştırarak saksıları doldurun. Diplerine  drenajı kolaylaştırmak için çakıl koymayı ihmal etmeyin. Birde eğer  bulabilirseniz toprağın havalanmasını arttırabilmek için beyaz köpüğü (strafor) iyice parçalayarak  orta boy bir saksı toprağına  bir avuç kadar karıştırabilirsiniz.

Sebze Bahçesi

Bu ayın sonuna doğru artık hemen her türlü fide pazarlara düşer. Özellikle köylerden gelen satıcılar domates, patlıcan, biber fidelerinin her türlüsünü getirirler, bunun dışında seralardan  torbalı olarak da  size sürpriz olmayacak garanti de fideler alabilirsiniz. Ekiz fidancılık bu konuda yine en iddalılardandır…

Balkonu ve küçük bahçesi olanlara  çeri yada kiraz domates olarak anılan fideleri tavsiye ederim. Dökümü bol, yaz boyu domates veren bir türdür. Market ve pazarlara kilosunu  fiyatlı bulacağınız bu domatesi fidesine 500-1000 yeni kuruş vererek  çok ucuza mal edebilirsiniz. Saksında bakanlar dikkatli olmalılar, hastalıklar daha kolay görülebiliyor, yarı gölgede yetiştirmeye çalışın ama bahçeye ekecekler günün en az yarısı güneş alan yerlere ekebilirler. Sularken yaprakları ıslatmamaya özen gösterin….

Taze soğan ve sarımsak ekmek için aybaşı harekete geçin, geçen ay daha uygundu ama  hala vakit var. Mayıs ayında hafta sonu kahvaltınızda menemeninizi taze soğanla yapabilirsiniz, yada taze sarımsakla sıcacık bir tarhana çorbası içebilirsiniz… yiyemediklerinizi de yaza bırakır soğan ve sarımsağınızı bahçeden toplarsınız. Bu arada  bir ufak püf noktası, soğan ve sarımsak sanıldığının aksine sulanmaz değillerdir, düzenli sulama soğanlarınızın tatlı ve sulu sarımsaklarınızın da büyük başlı olmasını sağlar…Çiçeğe giderlerse hemen çiçek başlarını saplarının dibinden kesin ki kök soğanı  gelişsin….

Budama ve bakım

Güneşli günler çoğaldıkça ama bir yandan da aralıklı yağmurlar yağdıkça mantar hastalıkları ve zararlılar çoğalmaya başlar. Nisan ayı ve sonrasında bu konuda  uyanık olmalısınız Özellikle yağmur sonrası açan güneş külleme ve yaprak bitleri için çoğalma zamanıdır.Zararlılar başlı başına bir sohbet konusu ama henüz  erken zamandayken arap sabunlu su ile yaprak bitlerini yıkayabileceğinizi bilmenizin yararı olabilir.  Bahçeniz büyükse zararlılar konusunda mutlaka profesyonel yardım alarak minimum ilaçla maksimum korumayı sağlamaya çalışmalısınız. Sümüklü böcekler ve salyangozlara da dikkat etmeniz gereken bir dönemdesiniz, az sayıda iseler elle toplayabilirsiniz  ama sayıları çoksa ilaç kullanmak gerekebilir.

Toprağa neler vermeliyiz;Baharla birlikte kendini yenileyen bitkilerin en çok besine ihtiyacı olduğu zamanlardır bu aylar. Onlara istediklerini vermeniz gerekir. Bu amaçla kemik ve kan-balıktan yapılan besleyici gübreler idealdir. Bunları ziraat ilaç ve malzemeleri satanlardan temin edebilirsiniz. Nisan sonuna doğru yüksek azotlu gübrelerle çim ve ağaçlarınızı besleyebilirsiniz.

Sarmaşıkların hali

Sarılıcı bitkileriniz kontrol etmenin de tam zamanıdır. Aşırı uzun dalarlı, pencere ve kapı önlerine sarkanları kısaltabilirsiniz. Çiçeklenmeleri yakın olduğu için kesmek istemezseniz,  dikkatlice bağlayın ve çiçekleri geçtikten sonra düzeltmeleri yapın…

Çimlerin bu ayki bakımı

Çimlerde geçen ay yapmadınız ise bahar bakımlarını yapmanın son zamanıdır. İyi bir gübreleme, havalandırma yapmalısınız. Ayrıca bakım isteyen kelleşmş yerleri açarak, toprağı düzeltip, yeni tohum ekip üzerini de  kum,gübre karışımı ile kapatarak yenileyebilirsiniz. Yeni çimlendirecekseniz bahçenizi en güzel aydasınız bunu unutmayın. İlk kez çimlendirme yapıyorsanız bahçeye otomatik yada elle kontrol edilen sulama sistemi kurdurmayı da düşünün derim bu size hem  zaman, hem de su tasarrufu açısından  maddi manevi kazanç getirecektir. Çimlerde baharı görünce alevlenen yabani otları da  temizlemelisiniz, toprak yumuşakken  elle yapacağınız bu iş size hem bahçede çalışma imkanı tanır hem de  kışın miskinliği attıracak bir hareket olur!!!

Bunların dışında;

Bu arada hep şehirdeki bahçelerden bahsediyoruz ama bu ay güzel havalarda yazlıklarını kontrol etmeye gidenler olabilir, yazlık mekanlarda havalar daha da ılıman olduğu için bahçenizin bakımını da planlayarak gitmenizi öneririm.

Bahar geliyor artık hareket zamanı, kış uykusundan uyanan sadece doğa değil, bizleri de! Şöyle bir gerinin derim derin derin, sonrada doğa gibi tazeleyin kendinizi, vakit ayırın keyif için de . Hayat çok zor geçiyor, dertler herkeste farklı farklı  farkındayız ama  günlerin de sayılı olduğunu unutmamalıyız kış gelmeden baharın tadı çıkmalı, değil mi ama?!!!

 

0
0
0
Yorum Yaz